S trolly máme řadu nepříjemných zkušeností, a vy určitě také. Prakticky jakékoliv téma na internetu okamžitě přiláká skupinku trollů, kteří začnou napadat (většinou velmi agresivně a často i vulgárně) příspěvek, autora, ostatní diskutující a cokoliv, co se jim znelíbí. Je těchto internetových bojovníků opravdu tolik, nebo jen jejich výkřiky znějí tak hlasitě? A proč se tito lidé chovají tak agresivně a současně sebejistě? Je to dnešní dobou, nebo internet pootevřel zatím zavřená vrátka do temnějších míst našich duší?
Většina anonymních diskutérů, se chová na webových diskuzích agresivně, zatímco u neanonymních jde o menšinu! Anonymita na webu spouští mnohem rychleji agresi a zbavuje člověka sebekontroly. Právě „virtuální neviditelnost“ umožněná anonymitou funguje podobně jako románový elixír neviditelnosti, i v těchto knihách se lidé, kteří ztratili viditelnost, začali rychle chovat nemorálně a agresivně.
Kde se bere agrese? Druhou otázkou ale je, proč se lidé na sociálních a diskuzních sítích tak rychle dokážou změnit z klidných na agresivní. Může za to moderní výchova? Pokud člověk uvěří tomu, že jeho vlastní názor je významnější než názory jiných, snadno podlehne iluzi, že názory ostatních jsou méněcenné. Od toho už není daleko k tomu pokládat za méněcenné i ostatní diskutující. A v takovém případě snadněji padají bariéry sebekontroly: pokud je náš diskusní partner méně hodnotný než my, není problém ho urážet a následkem je vytváření uzavřených systémů kde je anonymita eliminována. Vše směřuje k likvidaci anonymity na internetu, dobrota je přeci žebrota.