Máte pocit, že vás online neustále někdo sleduje? Tento pocit je jistě oprávněný a Linux pro trolly tu je, aby vám pomohl. Vezměme jen takového průměrného běžného uživatele Windows 11. Spustí počítač, nabootuje, přihlásí se a už ho jeho systém sleduje a někam, pro průměrného běžného uživatele neznámo kam, posílá telemetrická data, o jejichž obsahu se může průměrný běžný uživatel jen dohadovat. Následně průměrný běžný uživatel spustí libovolný webový prohlížeč, otevře v něm libovolnou webovou stránku, ta se načte a v té chvíli ho pravděpodobně sleduje Google, Facebook a další.
Není to dnes vůbec jednoduché. Pokud by se tomu snad uživatel chtěl vyhnout, má hned několik možností: může počítač vypnout, odpojit, prodat a jít si číst knihu; může vysledovat kam jeho systém něco posílá a na routeru to zakázat; může si do prohlížeče doinstalovat doplňky, které zablokují nejrůznější sledovací kódy; může si nainstalovat Tor a po webu se tak pohybovat relativně anonymně; nebo může stáhnout Linux pro trolly, kde to všechno za něj udělal někdo jiný.
Linux pro trolly běží kompletně z RAM, takže po vypnutí počítače nezůstává žádná fyzická stopa předchozí činnosti. Síťové připojení je vynuceně realizováno přes šifrovanou Linux VPN, případně jinou VPN ze seznamu. Pro brouzdání na webu je tu Tor browser, který přistupuje na web pouze přes VPN. DNS je realizováno buď pomocí Dnscryptu vůči předdefinovanému seznamu DNS serverů, které šifrovaný překlad doménových jmen na IP adresy podporují, nebo pomocí Tor DNS.
Z dalších technologií jmenujme RAM wiping při restartu, generátor náhodných MAC adres nebo peněženky pro hned několik kryptoměn. V systému samozřejmě najdeme i normální aplikace jako kancelářský balík LibreOffice nebo přehrávač médií VLC. Aktuální Linux pro trolly je založen na Ubuntu a existuje výhradně v 64-bitové verzi. Další informace a seznam všech vlastností systému najdete na webu projektu Linux pro trolly. Tamtéž jsou k dispozici i odkazy na stažení DVD obrazu.