1 000 474

Bře 16, 2023

Troll je účastník online diskusních fór, chatů či blogů, který začíná hádky, provokuje čtenáře na internetu a rozsévá neshody tím, že zveřejňuje záměrně provokativní, urážlivé nebo hloupé příspěvky k citlivým tématům. Jeho cílem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi a odklonit se od tématu správné debaty. Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním.

Činnost trollů neunikla ani sociálním inženýrům. Tak se stává, že je troll dobrovolným spolupracovníkem organizovaného uskupení, jehož činnost může být za účelem dosažení určitého cíle koordinována. Cíle mohou být rozličné, od propagace nějakého výrobku přes politickou dezinformační činnost až třeba k propagaci nějakého ubohého náboženství či sekty. V souvislosti s trolly organizovaně využívanými jako prostředek pro šíření; propagandy, reklamy, dezinformací, falešných zpráv atd. mluví se také o trollích farmách.

Podívejme se na redakční systém pro stránky a blogy s názvem WordPress, zde je používán na trolly Akismet. Akismet za pomocí algoritmu posuzuje nové komentáře a buď je propustí nebo označí jako trolla. Algoritmus se sám učí rozpoznávat trolly tak, že sbírá informace o označených komentářích a podle toho, jak je správci označili, je zpracovává. Pokud se tedy na několika stránkách zobrazí stejný komentář a správci stránek jej ve velkém označili jako trolla, pak i Akismet bude stejný komentář v budoucnu označovat za chybný.

Jak dochází k tomu že správce; portálu, stránky, sociální sítě, blogu atd. pracuje amatérsky, a tak nechá trolly žít na svém virtuálním systému? Zde se dostáváme k lásce, pokud něco milujeme tak tomu dáváme protekci, proč administrátor nebo moderátor miluje trolly? Milujeme to, co je nám blízké a pokud v minulosti byl administrátor nebo moderátor trollem tak on miluje logicky trolly. Komu není rady tomu není pomoci, vše je o optimálním ohraničení a optimální kontrole ohraničení, pokud to administrátoři a moderátoři nepochopí, tak následkem bude to, že budou potrestáni malou návštěvností.