Rubriky
2100

Co je koronavirus?

Jde o zjednodušené označení pro virus s názvem SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19. Virus je ze skupiny koronavirů, které svým tvarem připomínají sluneční koronu. Napadá buňky hostitele a využívá je k množení a šíření, přičemž může způsobovat řadu zdravotních problémů, vedoucích ve vážných případech až ke smrti. V prosinci 2019 způsobil koronavirus sérii virových zápalů plic v čínském městě Wu-chan, odkud se postupně rozšířil do celého světa. 

Základní fakta koronaviru SARS-CoV-2 Původní přenos: pravděpodobně ze zvířete na člověka.  Způsob přenosu: kapénkami při kýchání a kašlání, i fyzickým kontaktem, zatím není prokázáno, zda se přenáší vzduchem, doporučuje se proto dodržovat dostatečný odstup cca 2 metry Klinické příznaky: podobné jako u chřipky, vysoká teplota (až 20 % pacientů má ale teplotu nižší než 38 °C), únava, dušnost, kašel. 
Může se rozvinout ve virový zápal plic, selhání ledvin a smrt, ale může také proběhnout bez příznaků, více zde: Příznaky Inkubační doba: uvádí se až 14 dní, přičemž člověk je nejvíce nakažlivý v prvních fázích onemocnění (a zhruba 1-2 dny před projevením příznaků) Nejvíce ohrožené skupiny: starší lidé a lidé s oslabenou imunitou, zejména s již probíhajícími nemocemi cévní, oběhové a dýchací soustavy nebo cukrovkou Smrtnost (podíl zemřelých ze všech nakažených): různé zdroje uvádějí mezi 2 % a 3 %, ale výrazně záleží na věku – u lidí ve věku 70 až 79 let se uvádí 4 % a nad 80 let dokonce přes 8 %. 

Naopak u lidí pod 50 let je smrtnost výrazně pod 1 %. Např. v Koreji je aktuální smrtnost 0,8 %, v Německu 0,15 %. Tyto údaje však jsou obtížně stanovitelné a různé zdroje se aktuálně v hodnotách liší. Šíření v porovnání se sezónní chřipkou: Léčba: několik léků je ve fázi testování, žádný zatím není ověřený a schválený, očkování neexistuje, nasazuje se jen podpůrná léčba příznaků Prevence: podobná jako u jiných virových onemocnění včetně chřipky – tzn. mytí a dezinfekce rukou, vyhýbání se místům s velkým počtem lidí, případně používání vhodných ochranných pomůcek, jako jsou respirátory.